Rodzicielstwo jest jedną z najtrudniejszych ról, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Nie ukrywajmy, komunikacja z małym człowiekiem nie należy do najprostszych, a znaczenie słów i umiejętne formułowanie zdań ma ogromne znaczenie. Jak zatem należy rozmawiać, aby nasze komunikaty były jasne, a dziecko dobrze czuło się z odmową lub upomnieniem?
Odmawianie dziecku przychodzi większości rodziców z wielkim trudem. Z jednej strony chcemy, aby naszej pociesze nic nie brakowało i miała wszystko, o czym tylko zamarzy, a z drugiej strony wiemy, że wychowanie w dużej mierze polega na mówieniu „nie”. Na szczęście istnieje złoty środek.
- Razem zastanówcie się nad zasadnością prośby dziecka
To nie tak, że dziecko wymyśliło sobie coś z niczego. Jeśli pociecha o coś prosi, to myśli, że jest to realne do spełnienia. Porozmawiaj z dzieckiem i sprawdź, z czego ta prośba wynika – może okazać się, że pod pewnymi warunkami, jesteś w stanie się na nią zgodzić.
- Uzasadnij decyzję
„Nie, bo nie” powinno na stałe zniknąć z Twojego słownika. Też nie lubisz, gdy ktoś odmawia Ci bez przyczyny, prawda? Jeśli dziecko chciałoby dostać nową zabawkę, wyjaśnij dlaczego nie chcesz jej kupić. Czasem stwierdzenie, że „nie kupię Ci tej zabawki, bo masz już taką w domu” wystarczy.
- Szukaj rozwiązań
Sama odmowa może zadziałać źle na Twoją latorośl. Pamiętaj, że dziecko poczuje się ważne, docenione i odpowiedzialne , gdy podasz mu alternatywę. Pociecha bardzo chce napić się słodkiego napoju, ale wiesz, że wypiła już wystarczająco i jest to dla niej niezdrowe? Powiedz jej o tym! I pamiętaj o zaproponowaniu innego rozwiązania – może być nim owoc lub sok.
- Stawiaj jasne granice
Stawianie granic daje nam możliwość odwołania się do zasad. Dzięki temu dziecku będzie dużo łatwiej odnaleźć się w nowych sytuacjach, a Tobie zdecydowanie ułatwi ich egzekwowanie. Jednak aby granice dobrze działały – muszą się do nich zastosować wszyscy, dając jednocześnie dobry przykład dla dziecka.
- Bądź asertywny
Jeśli powiedziałeś dziecku, że porozmawiasz z nim dopiero wtedy, gdy przestanie krzyczeć i płakać, to tak zrób. Nie możesz odpuszczać, ponieważ to tylko pogorszy sytuację. Mały człowiek nauczy się, że jeśli odpowiednio długo będzie histeryzował to dopnie swego i uda mu się w ten sposób wymusić na Tobie wiele rzeczy.
- Ustalaj priorytety
Często zdarza się, że dziecko chciałoby wiele rzeczy na raz. Jest to dla Ciebie znakomita okazja, aby nauczyć je wartościowania swoich zachcianek. Poproś malca, aby zastanowił się, które życzenie jest dla niego najważniejsze i zaznacz, że jesteś w stanie spełnić tylko jedno. Dzięki temu, mimo odmowy spełnienia reszty próśb, dziecko poczuje się ważne i przede wszystkim decyzyjne.
Pamiętaj, że im częściej będziesz rozmawiać ze swoim dzieckiem i pytać je czego chce, tym bardziej Twoja pociecha będzie otwarta, kreatywna i pogodna. Poza tym mały człowiek poczuje się traktowany poważnie, a takie maluchy chętniej współpracują niż te, których potrzeby i uczucia nie są dostrzegane i brane pod uwagę.
Oczywiście przeczytanie jednego artykułu to za mało. Aby umiejętnie wdrażać wszystkie wskazówki, szczególnie w trudnych sytuacjach, jak np. płacz pociechy, warto zgłębiać temat i szukać nowych inspiracji, gotowych przykładów oraz schematów postępowania. Polecamy przyjrzeć się zagadnieniu Porozumienia bez Przemocy, które w dużej mierze będzie pomocne w procesie kształtowania małego człowieka i budowaniu jego poczucia własnej wartości.
Dodajmy, ze wszystkie te zasady świetnie sprawdzają się również w komunikacji z dorosłymi. W tym… ze sobą. W końcu w każdym z nas jest dziecko.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz