Z każdym rokiem coraz więcej elementów naszego tradycyjnego, „realnego” życia trafia do świata cyfrowego. Telewizja dla młodych widzów jest coraz mniej atrakcyjna, a jej miejsce w wolnym czasie nawet najmłodszym dzieciom zastępuje YouTube. Klasyczne relacje sportowe, prezentujące mecze najlepszych piłkarskich drużyn, są przez wielu oglądane z mniejszą chęcią niż transmisje rozgrywek w grach komputerowych. Biblioteczki coraz większej liczby osób wystawiane są na Ebay, a na ich miejscu pojawia się jedno urządzenie – czytnik z tzw. „e-papierem”, mogący pomieścić dziesiątki tysięcy książek.
Również w świecie gazet następuje ciągła digitalizacja. Praktycznie wszystkie wielkie magazyny posiadają również swoje cyfrowe wersje, a niektóre wydawnictwa wręcz całkowicie porzucają papier. Ci, którzy nie potrafią dostosować się do zmian, coraz częściej upadają, poddając się naporowi wielkich mediów.
Digitalizacja magazynów nie niesie za sobą jednak wyłącznie strat i porażek! Jest wręcz przeciwnie – cyfrowe gazety to przede wszystkim liczne plusy, które zdecydowanie należy mieć na uwadze. Dlaczego więc warto zainteresować się wydawaniem nie tylko papierowej, ale i cyfrowej wersji naszego magazynu, czy nawet całkowitym przerzuceniem się na e-prasę?
Niższe koszty
Druk czasopisma stanowi zwykle jeden z najbardziej obciążających nasz portfel elementów wydawania gazety. Cyfrowe magazyny są więc idealnym sposobem na zmniejszenie kosztów projektu. Na dodatek, by skorzystać z ich dobrodziejstw w tym zakresie, nie trzeba wcale całkowicie rezygnować z tradycyjnej, papierowej formy magazynu! Cyfrowa wersja może zwyczajnie odciążyć nas, poprzez zmniejszenie drukowanego nakładu magazynu, w zależności od potrzeb. Przygotowanie klasycznej e-gazety, czyli po prostu pliku PDF z całym numerem, nie podnosi ponadto w żaden sposób kosztów, bo czasopismo musi zostać przygotowane w takiej formie niezależnie od tego, czy posyłane jest do drukarni.
Dostęp zawsze i wszędzie
Cyfrowe magazyny sprawdzają się szczególnie przy projektach międzynarodowych. Dzięki współczesnej technologii nie trzeba już rozsyłać magazynów po całym świecie i martwić się o to, czy na pewno dotrą one do celu. Obecnie wystarczy posłać link do pobrania cyfrowej wersji gazety mailem, by czytelnik miał do niej dostęp od razu po wydaniu numeru!
Istotną rolę w tym przypadku sprawują także urządzenia, które na co dzień nas otaczają. Cyfrowe magazyny czytać możemy bowiem nie tylko na ekranach naszych komputerów, ale równie dobrze bardziej poręcznych tabletach czy czytnikach, przypominających klasyczną gazetę. Często wystarczy nawet sam telefon! Dzisiejsze smartfony zwykle bez problemu obchodzą się z e-prasą, dzięki czemu czytać ją możemy nawet podczas krótkiej przerwy w pracy, na przystanku, podczas czekania na autobus czy tramwaj, a nawet w czasie wycieczki rowerowej.
Bogactwo e-prasy
Najbardziej standardowy format e-czasopisma, czyli zwyczajny PDF udostępniony przez sieć, to jednocześnie mały ułamek tego, co oferuje e-prasa. Cyfrowe magazyny można przygotować na całą masę różnych sposobów, przy których często klasyczne, drukowane pisma odpadają z rywalizacji w przedbiegach. Zaawansowane e-gazety zawierają w sobie nie tylko standardowe grafiki oraz tekst, ale i zawartość bardzo mocno rozwijającą czytelnicze doświadczenie. Linki, materiały wideo, dodatkowe ilustracje, a nawet proste gry – to wszystko da się zamieścić w cyfrowej wersji naszego pisma. Nie ogranicza nasz też w tym przypadku objętość magazynu, dzięki czemu możemy w e-gazecie zamieścić wszystko to, czego nie udało się zawrzeć w jego klasycznej, papierowej wersji. Czasopismo możemy poszerzać o dodatkowe teksty, infografiki czy obszerne galerie zdjęciowe, które dodatkowo pozwalają na przybliżanie i oddalenie pojedynczych fotografii.
Bliżej czytelnika
Wspomniane przed chwilą, bardziej zaawansowane wersje e-gazet, pozwalają na o wiele lepsze poznanie naszych czytelników i dostosowanie się do ich wymagań. Cyfrowe czasopisma umieszczone w sieci, np. pod postacią efektownej strony internetowej dostępnej wyłącznie dla subskrybentów, można zintegrować ze specjalistycznymi narzędziami, badającymi ruch w internecie. Dzięki temu możemy dokładnie dowiedzieć się, kto, gdzie i za pomocą czego czyta naszą gazetę. Możemy poznać wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie naszych czytelników, dostosowując do nich umieszczane w piśmie materiały.
Wszystko pod kontrolą
Często jest wręcz niemożliwym, by każdy kolejny numer naszej gazety trafił do czytelników bez jakichkolwiek błędów czy literówek. W przypadku prasy tradycyjnej nie ma niestety szans na poprawki już po oddaniu magazynu do druku. Cyfryzacja gazet naprawia jednak również i ten problem. W przypadku gazet przygotowanych do czytania przez sieć, mamy ciągłą kontrolę nad ich zawartością i możemy ją dowolnie zmieniać, naprawiając błędy zgłoszone przez czytelników. Pismo zaktualizować można także wtedy, gdy udostępniamy je do pobrania, np. poprzez umieszczenie na serwerze jego nowej, poprawionej wersji i poinformowanie czytelników o pojawieniu się takowej za pomocą e-maila.
Lepsza i łatwiejsza komunikacja z czytelnikami
Kontakt z czytelnikami cyfrowej wersji jest o wiele bardziej ułatwiony dzięki subskrypcji mailowej. Na konta pocztowe naszych odbiorców możemy przesyłać nie tylko kolejne numery gazety, ale i swoiste „zajawki”, przypominające im o naszym istnieniu. Mogą to być chociażby krótkie wiadomości, zapowiadające zawartość kolejnego wydania naszego pisma, ale równie dobrze i fragmenty najbardziej interesujących tekstów. W tym przypadku możemy także wykorzystać statystyki dotyczące czytelników, o których pisałem wcześniej, by różnych odbiorców zachęcić do przeczytania naszego magazynu w różny sposób.
Atrakcyjniejsza forma dla młodych czytelników
Coraz większą ilość młodych osób drukowane pisma przestają interesować. Otrzymane za darmo biuletyny przeglądają jedynie pobieżnie, a czasem wręcz rzucają je w kąt od razu po zerknięciu na okładkę. E-prasa ułatwia dotarcie do młodych poprzez umieszczenie zawartości naszej gazety na terenie bardziej dla nich atrakcyjnym – Internecie. Wykorzystanie w cyfrowym wydawnictwie dodatkowej zawartości, takiej jak wideo czy infografiki, to wyjątkowy atut, przykuwający oko pokolenia, które coraz mniej czyta, a jeśli już to robi – często porzuca tekst od razu po przeczytaniu jego kilku pierwszych akapitów.
Większa integracja z firmą
Cyfrowe wersje magazynów pozwalają także na jeszcze większą integrację magazynu z pozostałą działalnością (także promocyjną) firmy. W e-prasie możemy umieszczać bezpośrednie linki do naszej strony WWW czy facebookowego fanpage’a, a także zamieszczać materiały wideo wgrane wcześniej na nasz kanał na YouTube.
Bardziej atrakcyjne reklamy
Zaawansowane e-czasopisma stanowią wyjątkowo atrakcyjną formę reklamy dla wielu trzymających rękę na pulsie firm. Po pierwsze – promocja przygotowana na potrzeby gazety cyfrowej potrafi być ciekawsza dla czytelnika, który zamiast statycznych banerów, otrzymuje np. efektowny materiał wideo. Z drugiej strony, na wszystkim zyskuje także sam reklamodawca, mogący zapewnić przekierowanie czytelnika na własną stronę po kliknięciu w materiał promocyjny.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz